9 września przy siedzibie Starostwa Powiatowego odbył się Piknik 25-lecia Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego.

Samochodowy Rajd Turystyczny „Szwendaczek” ruszył z samego rana by udać się nad zbiornik wodny „Dziećkowice” gdzie na uczestników rajdu czekały różne konkurencje i następnie wrócić pod Starostwo po odbiór nagród.

Tam na najmłodszych czekali już bohaterowie kreskówki „Flintstonowie”, boiska do gry w badmintona i kolorowy „dmuchaniec”, strefa nawodnienia Żywiec Zdrój, oraz dwie Panie policjantki w strefie edukacyjnej. Chętni zagrali w szachy plenerowe i plenerowego szkata. Młodsi uczestnicy imprezy przy niemniejszym zainteresowaniu starszych mieli okazję zobaczyć jak dawniej czerpano papier, wykonać swój arkusz z płatkami kwiatów oraz napisać swoje imię z użyciem pióra i atramentu a także odbić pieczęć lakową z inicjałem przy pomocy pracowników KALANDER Czerpalnia Papieru Katarzyna Bakalarczyk.

Swoje stoisko z możliwością zakupu książek poświęconych historii i nie tylko, naszego regionu, autorstwa powiatowych pisarzy i historyków miało Stowarzyszenie Rozwoju Zawodowego Śląska i Małopolski. Przy nim Pan Alojzy Lysko podpisywał swoje książki. Produkty pszczelarskie polecała zaś lędzińska pasieka.

Wystawę historyczną prezentował Janusz Miś z Międzyrzecze, ratujemy śląskie historie a łowieckie trofea Koło Łowieckie „Przepiórka” w Bojszowach.

O „maszkety”, kawę i pajdę chleba „z tustym” zadbały Panie ze Stowarzyszenie Dobro Bez Granic, Koło Gospodyń Wiejskich w Świerczyńcu    i KGW Bojszowskie Babówki.

Tuż po siedemnastej wręczone zostały nagrody Cyklicznej Wakacyjnej Imprezy Rowerowej „Powiat na 5” oraz rower ufundowany przez firmę Danone a także nagrody dla zwycięzców „Szwendaczka” i turnieju skata. Laureaci pierwszych miejsc konkursu plastycznego „Pocztówka z Powiatu” zorganizowanego przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Lędzinach otrzymali nagrody z rąk Pana Starosty Bernarda Bednorza i Przewodniczącej Rady Powiatu – Pani Anny Kubicy.

W imprezie uczestniczyli i występowali najmłodsi mieszkańcy naszego powiatu: przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola nr 3 w Lędzinach oraz zespół przedszkolny Dzwoneczki z Trójeczki, a także dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 1, zespół wokalny Szkoły Podstawowej nr 1 im. Powstańców Śląskich "Kolorowy wiatr" oraz akrobatki UKS Energia Imielin. Uczniowie Gminnej Szkoły Podstawowej im. ks. Jerzego Popiełuszki w Świerczyńcu przedstawili scenkę rodzajową w gwarze śląskiej, acapella zaśpiewał chór Gloria. Chełm Śląski reprezentowały starszaki z Gminnego Przedszkola nr 1 w Chełmie Śląskim, zespół wokalno-taneczny "GRYFNIOKI" nawiązujący do kultury i folkloru śląskiego, reprezentujący Szkołę Podstawową nr 1 z oddziałami integracyjnymi im. Augusta Kardynała Hlonda oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Floriana Adamskiego.

Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach dała pokaz musztry paradnej a Roszak Show zagrał i zaśpiewał na śląską nutę współczesne utwory w klimacie folk-rock. Na końcu wystąpił znakomity Marcin Wyrostek z Orkiestrą Śląskich Kameralistów. Koncert - światło i dźwięk zrobił wrażenie!

Więcej zdjęć na: https://www.powiatbl.pl/aktualnosci/index/Bo-bawic...