Spotkanie z członkami Tajnego Harcerstwa Krajowego

 

Za nami kolejne już spotkanie z historią Lędzin w tle 
Wczorajszego wieczoru z inicjatywy Stowarzyszenia #LędzinyOdNowa w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Lędzinach gościliśmy wyjątkowych gości, którzy wspominali historię Tajnego Harcerstwa Krajowego, późniejszych Szeregów Wolności, konspiracyjnej organizacji wywodzącej się z przedwojennego harcerstwa, która to w latach 1948-1953 działała na terenie Lędzin.
Po Mszy św. w intencji żywych i zmarłych członków THK – SW, która została odprawiona w kościele pw. św. Klemensa w Lędzinach przyjęliśmy naszych gości w progach PBP.
Spotkanie w Bibliotece poprowadził zaproszony na to wydarzenie Pan Adrian Rams, pracownik Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach, który zrobił także wstęp do wypowiedzi pozostałych osobistości i przedstawił krótki zarys historyczny do omawianego zagadnienia. Współprowadzącym był radny powiatowy, Pan Marek Spyra.
Panowie Wiktor Kokot (ps. Sęp) oraz Ryszard Tuszyński (ps. Lew/Tadek) podzielili się swoimi wspomnieniami z tego okresu wzbudzając wielkie zainteresowanie licznie zebranej publiczności, w tym grupy młodzieży. Zaś ułamkiem swojej ogromnej wiedzy w tym temacie podzielił się z nami Pan prof. Edward Długajczyk - wybitny badacz historii regionu Górnego Śląska, autor licznych opracowań i publikacji naukowych.
Spotkanie zwieńczyły wspólne pamiątkowe zdjęcia oraz rozmowy i autografy w kuluarach.
Dziękujemy inicjatorom za zorganizowanie tego spotkania, oraz za obecność w sposób szczególny także Panu Staroście Bieruńsko-Lędzińskiemu: Bernardowi Bednorzowi, Panom radnym powiatowym: Jerzemu Mantajowi oraz Marcinowi Majerowi, a także ks. Zygmuntowi Klimowi; wszystkim obecnym członkom Stowarzyszenia #LędzinyOdNowa oraz rodzinom żyjących i zmarłych harcerzy THK, przybyłym na to spotkanie.
Pragniemy także podziękować Panu Wiktorowi Kokotowi za ofiarowanie Bibliotece oraz uczestnikom spotkania swojej książki „Ocalić od zapomnienia…”, którą zredagował wspólnie z p. Ryszardem Tuszyńskim, oraz Dyrekcji 1 LO im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach – za przekazanie broszury pt. „Tajne Harcerstwo Krajowe Szeregi Wolności”, autorstwa Adama Grymana.

Niech to wydarzenie będzie dla nas wszystkich lekcją historii i patriotyzmu!