Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lędzinach

O bibliotece

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lędzinach powstała 1 stycznia 2021 r. W tym dniu została także wpisana do Rejestru Instytucji Kultury i stała się osobą prawną. Biblioteka działa z inicjatywy Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego – funkcjonuje na podstawie statutu uchwalonego przez Radę Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego. 1 lipca 2021 r. na stanowisko Dyrektora PBP została powołana Małgorzata Janota. Powiatowa Biblioteka publiczna w Lędzinach jest opiekunem i partnerem strategicznym bibliotek publicznych w powiecie bieruńsko-lędzińskim.

Celem PBP jest zaspokajanie potrzeb czytelniczych, informacyjnych oraz kulturalnych mieszkańców powiatu, w tym w szczególności, w zakresie wiedzy o regionie. Misją Biblioteki jest ochrona oraz dokumentacja regionalnego i narodowego dziedzictwa, wspieranie rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Powiatowa Biblioteka Publiczna ma stać się namiastką mediateki – zostanie wyposażona w zbiory o charakterze multimedialnym.

Czytelnicy mogą wypożyczać: audiobooki, kody do e-booków, czytniki do e-booków INKbook, gry planszowe, płyty muzyczne, filmy. Na chwilę obecną księgozbiór liczy tylko i wyłącznie tytuły o tematyce regionalnej oraz książki lokalnych autorów. Na miejscu - w czytelni, można skorzystać ze stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu oraz poczytać prasę regionalną. Na miejscu istnieje także możliwość skserowania dokumentów oraz wydruku stron.

Wizja zakłada, aby Powiatowa Biblioteka Publiczna stała się nowoczesnym, regionalnym centrum edukacji, kultury i odpoczynku. Aby była to instytucja atrakcyjna i rozpoznawalna, dostępna dla każdego, odpowiadająca na różne potrzeby społeczne. Chcemy stać się partnerem dla różnych placówek kultury i oświaty w zakresie działań kulturalnych.

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN!

PRACOWNICY

Małgorzata Janota

Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej

+32 708 03 19

dyrektor@biblioteka.powiat.pl

Absolwentka studium bibliotekarskiego w Wałbrzychu. Na Uniwersytecie Śląskim ukończyła studia magisterskie na kierunku Bibliotekoznawstwo i Informacja naukowa oraz studia podyplomowe - Zarządzanie Bibliotekami na Uniwersytecie Śląskim. W 2009 r. wyróżniona odznaką honorową "Zasłużony dla kultury polskiej". Miłośniczka jazdy samochodem. Kocha pić kawę, uwielbia podróżować, a w wolnej chwili chętnie wybiera się do teatru. Mieszka w Bieruniu.

Marcin Kapias

Kierownik ds. opracowania i digitalizacji zbiorów

+32 708 03 18

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji UŚ oraz słuchacz studiów podyplomowych Bibliotekoznawstwa z elementami zarządzania informacją cyfrową. Do świata bibliotecznego trafił przypadkiem, ale został w nim na dłużej. W PBP odpowiedzialny jest za zbiory biblioteczne oraz digitalizację regionaliów. Marcin jest miłośnikiem literatury popularno-naukowej, nowych technologii oraz minimalizmu. Stara się prowadzić sportowy tryb życia – gra rekreacyjnie w koszykówkę, squasha a do pracy, kiedy może, jeździ rowerem. Mieszka w Lędzinach.

Aneta Natkaniec

Młodszy Bibliotekarz

+32 708 03 18

wypozyczalnia@biblioteka.powiat.pl

Absolwentka studiów licencjackich na krakowskim Uniwersytecie Pedagogicznym na kierunku filologia polska - komunikacja społeczna i medialna. W Krakowie uczęszczała też do 3 letniego studium wokalno-aktorskiego. Studia magisterskie ukończyła w Katowicach na UŚ, na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna. W PBP oprócz opracowywania zbiorów zajmuje się dbaniem o wizerunek Biblioteki – prowadzi media społecznościowe. Aneta obsługuje wypożyczalnię – to właśnie z nią najczęściej będą się witać czytelnicy. Uwielbia śpiewać, słuchać muzyki, tańczyć. Lubi chodzić do kina, a w teatrze najchętniej ogląda musicale. Mieszkanka Świerczyńca.