W piątek 1.12. 2023 odbyła się lekcja biblioteczna poświęcona tematyce górniczej i górniczych tradycji.

Do naszej Biblioteki zagościli uczniowie klasy 1 b Szkoła Podstawowa nr 14 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Tychach. Nasi młodzi sąsiedzi odwiedzili nas z okazji obchodów Dnia Śląskiego, który co roku świętują w swojej szkole. 

Dzieci na początku poznały górnika Irka, który opowiedział legendę o patronce górników – św. Barbarze oraz zaprezentował galowy strój górniczy i jego tajemnicze nazwy. Jak się okazało uczniowie SP byli bardzo dobrze poinformowani w tej tematyce! 

Z tego miejsca pragniemy podziękować Panu Ireneuszowi Kokosińskiemu za wspaniałe przygotowanie pogadanki o swoim stroju i znaczeniu górniczych tradycji.

Później dzieci uczestniczyły w grze terenowej przygotowanej przez praktykantki z klasy reklamy PZS Bieruń. Dostały mapę z zaznaczonymi stacjami zadaniowymi i wyruszyły na podbój wiedzy. Po każdym prawidłowo wykonanym zadaniu dzieci zbierały naklejki z czarnym złotem. Musiały m.in. rozwiązać matematyczne zagadki, ułożyć puzzle ze Skarbkiem, narysować coś węglem, wykazać się zręcznością w rzucaniu woreczkami do celu i spostrzegawczością w różnych poleceniach.

Na koniec wręczone im zostały górnicze ordery za osiągnięcie wiedzy nt górnictwa węgla kamiennego. Dumni wracali do domu:)

Dziękujemy za wspólną zabawę! I do zobaczenia w Lędzinach!