Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lędzinach podpisała umowę partnerską z fundacją Krajowego Depozytu Bibliotecznego! 

Ideą fundacji Depozytu Bibliotecznego jest upowszechnianie dostępu do książek niedostępnych w obrocie handlowym, a które znajdują się w zasobach bibliotek i cieszą się niesłabnącą popularnością wśród czytelników.

Głównym celem fundacji jest prowadzenie działalności kulturalno-oświatowej, polegającej na rozwoju, promowaniu i upowszechnianiu czytelnictwa. W zgodzie z ustawą o bibliotekach, ożywają nieco zaniedbane wypożyczenia międzybiblioteczne, a przy tym oferujemy czytelnikom nowy wymiar wypożyczania książek. 

W planach Krajowy Depozyt Biblioteczny ma w najbliższym czasie zintegrować najpopularniejsze systemy zdalnych katalogów bibliotecznych (m.in. MOL, Prolib, MAK+, Alma, Mateusz, SOWA) z katalogiem elektronicznym Depozytu Bibliotecznego. Dzięki temu Czytelnicy zyskają dostęp do zbiorów za pośrednictwem bezpiecznej aplikacji elektronicznej, w ramach której będą mogli wypożyczyć (lub zarezerwować) rzadką, poszukiwaną przez siebie książkę z dowolnej biblioteki partnerskiej, w której ona się znajduje. 

Wartym podkreślenia jest fakt, że Depozyt Biblioteczny stawia przede wszystkim na tytuły out of commerce [niedostępne w obrocie handlowym – ang.], które na rynku nie są dostępne lub ich dostępność, z różnych przyczyn, jest wyjątkowo ograniczona, np. wygasły prawa wydawcy do wznowienia wydania, nabycie lub wypożyczenie danego egzemplarza wiąże się z wysokim kosztem, przekraczającym możliwości przeciętnego czytelnika. Chcemy te przeszkody zniwelować. 

Już teraz Czytelnicy Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lędzinach mogą wypożyczać publikacje w formie cyfrowej, zdigitalizowane w ramach programu Depozyt Biblioteczny poprzez partnera technologicznego fundacji – platformę Legimi. Zbiory PBP będą dostępne w formie elektronicznego zapisu w Depozycie Bibliotecznym po ich zdigitalizowaniu przez fundację. Wystarczy zarejestrować się na stronie Depozytu Bibliotecznego i założyć kartę biblioteczną online na: https://depozytbiblioteczny.pl/#for-client oraz posiadać swoje konto na Legimi. Zapraszamy do korzystania z oferty Depozytu Bibliotecznego.