Darmowa wypożyczalnia Academica umożliwia korzystanie ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej.
To dostęp do ponad 3 000 000 publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy, również najnowszych, objętych ochroną prawa autorskiego.

Celem Academiki jest zastąpienie tradycyjnej formy wypożyczeń międzybibliotecznych, polegającej na przesyłaniu pocztą publikacji drukowanych, wypożyczeniami cyfrowymi.


W Academice udostępniane są dwie kategorie zbiorów:

1. Zbiory z domeny publicznej oraz na wolnych licencjach lub w oparciu o licencje udzielone Bibliotece Narodowej.

2. Zbiory chronione prawem autorskim.

Z tych pierwszych można korzystać bez ograniczeń na stronie www.academica.edu.pl – z poziomu każdego komputera z dostępem do Internetu. Część dokumentów można pobrać na dysk w formacie PDF. Wszystkie publikacje udostępnione w domenie publicznej i na podstawie licencji można także wyświetlić w Cyfrowej Bibliotece Narodowej POLONA, gdzie udostępnianie są zazwyczaj w kilku różnych formatach – zawsze z możliwością pobierania. Ze zbiorów chronionych prawem autorskim można korzystać jedynie za pośrednictwem komputera (terminalu) znajdującego się na terenie naszej biblioteki przy ul. Lędzińskiej 24.

W celu uzyskania dostępu do zbiorów chronionych prawem autorskim należy założyć konto w systemie. Rejestracja w Academice odbywa się na podstawie karty bibliotecznej, a przy jej braku w oparciu o inny dokument potwierdzający tożsamość. Przyjdź do nas, a założymy konto nadając login (w systemie zwany numerem karty bibliotecznej) oraz hasło tymczasowe, przy pomocy których można potem zalogować się do konta w Academice.

Gorąco zachęcamy do przyłączenia się do systemu i korzystania z bogatych zasobów! Szczegółowe informacje można znaleźć w regulaminie i w podręczniku czytelnika.