30 maja szkoliliśmy się z zakresu savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością sensoryczną. Odwiedziły nas Panie Agnieszka Majnusz oraz Małgorzata Żywina z Fundacji Transgresja - organizacji dobroczynnej z Katowic, która zajmuje się pomocą ludziom z niepełnosprawnościami – zwłaszcza sensorycznymi (głuchoniewidomi, Głusi, niewidomi, słabosłyszący, słabowidzący) w pokonywaniu wszelakich barier, zwłaszcza wewnętrznych.

Szkolenie było skierowane do pracowników instytucji kultury, które na co dzień mogą mieć styczność z osobami z niepełnosprawnościami słuchu i wzroku. Miało na celu uzmysłowienie nam jakich barier doświadczają osoby z tymi niepełnosprawnościami, jak nie lubią być traktowane i które nasze zachowania, pomimo dobrych intencji, mogą stanowić dla nich nie tylko dyskomfort ale także zagrożenie!

Wiele cennych wskazówek, praktycznej wiedzy, zajęcia doświadczalno-warsztatowe, dzięki którym mogliśmy się przekonać na własne oczy i uszy jakie trudności mają osoby z niepełnosprawnościami sensorycznymi i jak sobie z nimi radzą?

Ufamy, że zdobyta wiedza zaowocuje w naszej pracy zawodowej ale także w codzienności większą empatią, wiedzą jak się zachować i jak dotrzeć do osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu.

W szkoleniu wzięli udział bibliotekarze z miejscowości powiatu bieruńsko-lędzińskiego oraz pracownica Miejskiego Ośrodka Kultury w Lędzinach.

Gdybyście chcieli skorzystać ze słownika języka migowego to odsyłamy tutaj: https://www.spreadthesign.com/pl.pl/search/