We wtorkowe przedpołudnie, 16 maja br w Centrum Usług Społecznych w Lędzinach przy PCPR gościł Pan Józef Wisiorek, regionalny pisarz i poeta ludowy, tłumacz klasycznych wierszy na gwarę śląską.


Pan Józef jest mieszkańcem Goławca, rodowitym Chełmianinem z Krempca, emerytowanym górnikiem kopalni "Ziemowit", który od 30 lat pisze po śląsku i o Śląsku, zwłaszcza w ujęciu regionalnym. Najczęściej tłumaczy gotowe formy, tj. wiersze, z języka polskiego na gwarę śląską. Pisze także własne krótkie utwory i opracowania, do których inspiracji szuka wokół siebie, w środowisku lokalnym i w rodzinie. Tłumaczy chętnie także kolędy, które potrafi przepięknie zaśpiewać, ponieważ drugą pasją Pana Wisiorka jest śpiew, rozwijany w chórze im. Antoniego Chlondowskiego w Chełmie Śląskim.

Autor współpracował ostatnio także z pisarką -Ireną Małysą, autorką książki "Daleko od Babiej Góry", do której to Pan Wisiorek tłumaczył niektóre dialogi.

Spotkanie wyśmienicie współprowadził sam Pan Józef, dzięki czemu przyjęło ono charakter biesiady, ku uciesze zgromadzonych seniorów.

Dziękujemy Panu Józefowi za pozostawienie nam książki z autografem Pani Ireny Małysy oraz z dedykacją Ofiarodawcy.

Gratulujemy talentu i życzymy następnych tekstów, rozwoju twórczości oraz licznych koncertów wraz z  chełmskim chórem!