1 grudnia odbył się finał konkursu wiedzy historycznej pt."180-LECIE GÓRNICTWA WĘGLOWEGO W LĘDZINACH".

"Obce znać dobrze - swoje święty obowiązek" - takie hasło towarzyszyło wszystkim etapom konkursu.

W finale wzięło udział 6 uczestników - dwoje ze Szkoły Podstawowej im. Wilhelma Gawlikowicza z Bojszów, troje ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Christiana Ruberga w Lędzinach oraz jedna uczennica z LO w Bieruniu.

Konkurs przebiegał w bardzo oficjalnej atmosferze, zainaugurowany został odśpiewaniem hymnu górniczego. Zaproszenie na widownię przyjęło wielu zacnych gości: Bernard Bednorz - Starosta bieruńsko-lędziński, ks. dr Józef Przybyła, Antoni Piszczek - były dyrektor kopalni Ziemowit, Stara Strzecha Józef Loska, Jerzy Żołna - emerytowany nauczyciel byłej ZSG kopalni Ziemowit, Jan Wyciślok z Bractwa Świętej Barbary w Lędzinach oraz ks. kanonik Paweł Buchta. Część konkursową prowadził nestor górnośląskich pisarzy - Alojzy Lysko.

Uczestnicy odpowiadali ustnie na wylosowane wcześniej pytania. Konkurs składał się z dwóch rund - pierwsza złożona była z pięciu pytań szczegółowych, druga - z dwóch pytań problemowych, wymagających dłuższej wypowiedzi.

Od samego początku prym wiodła Aleksandra Affek, uczennica bojszowskiej podstawówki, która ostatecznie wygrała konkurs, zajmując pierwszą lokatę. Drugie miejsce zdobył Michał Rzepka, również uczeń SP im. Wilhelma Gawlikowicza w Bojszowach. Trzecie miejsce wywalczyła uczennica z SP nr 3 im. Jana Christiana Ruberga w Lędzinach - Weronika Pach. Na czwartym miejscu rozgrywkę zakończyła Małgorzata Skitek, z tej samej szkoły, piąte miejsce Magdalena Chyra z LO w Bieruniu, a szóste - Marta Gondzik z lędzińskiej podstawówki. Uczniów oceniała komisja w składzie: Małgorzata Janota jako przewodnicząca (dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lędzinach) oraz Tomasz Sklorz z Bractwa Świętej Barbary w Lędzinach i Jerzy Mantaj (członek zarządu Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego).

Wszyscy finaliści zostali nagrodzeni, a laureatka - Aleksandra Affek -dodatkowo została uhonorowana Figurką Świętej Barbary. Organizatorzy postanowili wyróżnić także jedną ze szkół - SP nr 3 im. Jana Christiana Ruberga w Lędzinach. Statuetkę Św. Barbary dla szkoły odebrała nauczycielka Magdalena Gepert.

Pod koniec uroczystości została zapowiedziana kolejna edycja konkursu w przyszłym roku, a Małgorzata Janota została symbolicznie uznana przez Antoniego Piszczka jego organizatorem.

Organizatorami konkursu byli:

Starostwo Powiatowe w Bieruniu

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lędzinach

Bractwo św. Barbary z Lędzin

Nagrody ufundowali wyżej wymienieni, sponsor prywatny oraz Wolny Związek Zawodowy Sierpień 80.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym, a w szczególności uczestnikom konkursu!

Zapraszamy do obejrzenia galerii: