Powiat Bieruńsko-Lędziński otrzymał dofinansowanie w kwocie 18 315 000 zł, na realizację projektu budowy Powiatowej Biblioteki Publicznej w Bieruniu. Pieniądze udało się uzyskać,
w ramach Programu Inwestycji Strategicznych Rządowego Funduszu Polski Ład.

Mediateka będzie nowym, docelowym miejscem funkcjonowania Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lędzinach. To właśnie tam powstanie nowoczesna przestrzeń ze strefą multimedialną oraz regionalnymi zbiorami.

Budynek będzie nowoczesny i przestrzenny – bieruńska mediateka będzie miała aż 1775 m2! Do dyspozycji czytelników dostępna będzie strefa ze stanowiskami audio, kącik prasy, strefa wypożyczania, punkt ksero, czytelnia główna, stanowiska komputerowe, pomieszczenie do pracy cichej i pomieszczenie do pracy merytorycznej, dodatkowo - taras, kawiarnia oraz kącik dla dzieci. W Mediatece będzie też sala konferencyjna, pomieszczenia administracyjne oraz zaplecze techniczne.